Професіоналізм рулит!

Техніка рулювання, отримана у рамках автошколи, забезпечує упевнене водіння в спокійній ситуації при нормальній швидкості. Тому часто водій – новачок виявляється беззахисним, коли стійкість і керованість автомобіля істотно знижуються.

z2tpej0cou vlwbd2o9 jlbdТаке може відбуватися при виконанні маневрів на високій швидкості або на слизькій дорозі. У таких випадках недолік навичок і прийомів рулювання може спровокувати критичну ситуацію. Так, при вході в поворот різкий рух керма може привести до занесення задніх коліс, а несвоєчасна реакція на це – до обертання автомобіля з усіма витікаючими наслідками. “Слухняність” автомобіля визначається не лише кутом повороту керма, але цілим рядом інших чинників.

Якщо коефіцієнт зчеплення з дорогою понижений при високій швидкості руху і різному тиском в керованих колесах, то поворот рульового колеса може і не привести до очікуваного ефекту. Кутову швидкість повороту рульових коліс необхідно порівнювати з кривизною вибраної траєкторії і швидкістю руху авто. У джерелах інформації є досить інформації з описом правильної техніки рулювання і різними вправами по її відробітку.

Навіть без інструктора, займаючись самостійно, можна істотно досягти успіху в удосконаленні своєї техніки водіння. Тому тільки коротко нагадаємо тут про деякі поняття відносно водіння. Рулювання можна умовно поділити на силове і швидкісне.

Швидкісний спосіб рулювання застосовується в умовах дефіциту часу, коли ситуація наближена до складної і небезпечної. Він характеризується відносно високою швидкістю повороту керма, в 3-5 разів швидше, ніж при силовому способі. Використовуючи такий спосіб при повороті на великий кут, руки швидко виконують скрестный перехоплення керма на бічному секторі, що нагадує лазіння по канату. Рухи рук можуть бути до 4 рухів за секунду. Не допустимі удари по керму долонею, зупинки і ривки в точках упору.

Напрацювання досвіду дозволить довести до автоматизму таке водіння, а підрахунок дасть можливість точно знать, в якому положенні знаходяться керовані колеса відносно подовжньої осі авто, оскільки це може бути украй важливо в критичній ситуації.

На важких сипких грунтах, для утримання автомобіля у межах смуги руху, коли керовані колеса наїжджають на перешкоду, при управлінні авто в колії потрібне застосування силових способів рулювання.

Рулювання з попереднім захопленням, вживане з метою збільшення амплітуди керма не перехоплюючи його руками, є так само корисним прийомом водіння. При такому способі рулювання одна з рук ще до початку виконання маневру зміщується в протилежну повороту сторону уздовж обода керма. Це збільшує сектор захоплення керма.

Особливим прийомом рулювання є контрзміщення. Він є попереднім поворотом коліс в протилежну до повороту сторону на невеликий кут. Такий метод умисного порушення стійкості викликає “динамічний хлист” з метою зриву задньої осі в занесення або ж збільшення радіусу траєкторії при входженні в поворот.

У жарку погоду або при тривалому водінні на руки краще надіти рукавички з тонкої шкіри. Це запобіжить прослизанню керма у вологих від поту долонях, яке може стати роковим.

Нині асортимент автокрамниць поповнений спортивним кермом, яке відрізняється від звичайних більшою товщиною обода і меншим діаметром. Треба враховувати, що автомобіль з таким кермом має зменшений важіль застосування сил, а відповідно гостріше реагує на поворот. При водінні автомобіля, оснащеного таким кермом, знадобиться особлива увага, великі зусиль при повороті і точність при коригуванні траєкторії.

Заміна звичайного керма на спортивний виправдана у тому випадку, якщо ваш автомобіль має гидроусилитель керма або коли торкання керма об стегна неможливо усунути за допомогою простої зміни положення посадки.