СЛАГАЕМЫЕ УСПЕХА

Доданки успіху при навчанні в автошколі?

Для цього потрібно навчитися безпечному водінню автомобіля засвоїти Правила Дорожнього Руху.

Як навчитися управляти автомобілем?

Принаймні мають бути 3 основні чинники: 1. бажання і готовність початкуючого водія, 2. досвідчений і вимогливий інструктор, 3. надійний і комфортабельний автомобіль.

Як засвоїти Правила Дорожнього Руху?

1. Бажання початківця, 2. професійний педагог, 3. обладнаний усім необхідним клас.

Навчання техніці водіння в деяких автошколах підміняють вивченням або тільки Правил Дорожнього Руху, або тільки техніка водіння.

Правила Дорожнього Руху – це правила поведінки на дорогах, взаємодії водіїв, черговості проїзду, регулювання руху…

Техніка водіння – це сукупність прийомів управління потужними і небезпечними автомобілями різного призначення в різних дорожніх і погодних умовах.

Навчитися водити автомобіль – означає придбати нову професію, нові психофізіологічні якості, нові звички, змінити спосіб життя, усвідомити міру своєї відповідальності. Возити тільки себе або працювати водієм по найму – відповідальність перед законом і людьми однакова. Але освоїти водіння треба професійно, інакше на сучасних дорогах робити нічого.

Звичайно, у будь-якій професії є і відмінні, і середні, і неважні фахівці. Відмінних водіїв так само мало, як відмінних фахівців у будь-якій іншій сфері. Погані водії впродовж перших років водіння втрачають або права, або машину, або бажання водити, або свободу, або життя. Так що на дорогах – водії середньої кваліфікації, з великим або меншим досвідом, і не потрібно думати, що усі водять краще тебе або гірше тебе.

Все більше водіїв з прекрасними жіночими обличчями з’являються на дорогах. Це найчастіше пані самостійні, активні, допитливі, ділові – домогосподарки і працюючі, підприємці фірми. Спеціальних програм для навчання жінок немає і не повинно бути – теорія і практика руху автомобіля єдині, на дорогах усі рівні, несуть рівну відповідальність. Але інструктори по водінню, що знають жіночу психологію, були б корисні в автошколах.

Без аварій їздять водії, до автоматизму що точно управляють автомобілем, вивчили все, що пов’язано з ним, життя, що перебудували образ, виділивши частину часу і уваги своєму механічному помічникові.

Про майстерність

Уміння, мистецтво – таке визначення слову “майстерність” пропонує Тлумачний словник. Перше з цих понять припускає набір певних навичок, потрібних при виконанні якоїсь справи. Слово “мистецтво”, швидше, характеризує рівень розвитку цих навичок.

У такому разі, майстерність управління автомобілем можна розглядати як комплекс умінь, що дозволяють майстерно водити автомобіль. Безумовно, водіння автомобіля, як і будь-яка інша справа, вимагає мистецтва. А мистецтво, у свою чергу, припускає творчість, працьовитість, критичне відношення до себе.

Якщо порівнювати водіїв по їх відношенню до власної майстерності, то можна ще раз переконатися, що багато хто схильний приймати бажане за дійсне. Дозволимо собі назвати таких водіїв ідеалістами.

Представників іншої групи водіїв можна назвати реалістами за їх критичне відношення до своїх недоліків. Вони мають не менше бажання стати водіями, але розуміють, що для цього потрібно постійно удосконалюватися.

Звичайно, щоб стати майстром своєї справи, потрібні ще і здібності. Здібності можна порівняти з фундаментом, на якому будується будівля майстерності.

З чого ж складається фундамент майстерності водія автомобіля?

ОСЬ ОСНОВНІ ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНІ ЗДІБНОСТІ, ЯКІ ПОВИНЕН МАТИ ВОДІЙ:

  • Хороше фізичне і психічне здоров’я.
  • Гострий зір і слух.
  • Кмітливість і здатність швидко приймати важливі рішення.
  • Здатність швидко сосредотачивать і розподіляти увагу.
  • Емоційна урівноваженість.
  • Здатність до взаємодії з великою кількістю об’єктів і виділення з них головних.
  • Спритність, хороша координація рухів.

Численні дослідження показали, що відокремити поганих водіїв від хороших, просто порівнюючи їх по рівню розвитку кожної здатності окремо, практично неможливо. Це говорить про те, що, навіть маючи деякі недоліки, можна бути хорошим водієм. Звичайно, якщо вони не яскраво виражені. Пояснюється це однією дуже важливою особливістю, практично властивою усім людям, – саме регуляція, тобто здатність компенсувати одні недоліки розвитком інших здібностей, а також можливістю тренування слабо розвинених якостей.

Для прикладу, що треба робити водієві, у якого реакція не дуже хороша?

Виявляється, водій може скоротити час реакції півтора – двічі, якщо він заздалегідь приготується до появи небезпеки. Це означає, що навіть володар не дуже хорошій реакції може компенсувати свій недолік умінням розпізнавати заздалегідь можливі зміни обстановки і приготуватися до необхідною дією. Якщо думка водія випереджає його рухи, то у нього усього в запасі буде декілька десятків метрів і секунд, необхідних для уникнення небезпеки.

У ЗАГАЛЬНОМУ ВИГЛЯДІ МАЙСТЕРНІСТЬ ВОДІЯ МОЖНА ПРЕДСТАВИТИ ЯК СУМУ ЧОТИРЬОХ ДОДАНКІВ :

Знання уміння і навички звички відношення = майстерність.

Які ж знання повинна мати людина, що вирішила стати водієм автомобіля?

Якщо він хоче не просто сидіти в автомобілі, а ще і їздити на нім, то без знання того, як рушати, розгонитися, гальмувати і користуватися рульовим управлінням, йому не обійтися. Рухатися йому припаде в самих різних дорожніх умовах, при цьому зустрічатися з іншими водіями, що також бажають дістатися до місця. Загальні правила, що дозволяють різним учасникам дорожнього руху досягти своїх цілей, не створюючи при цьому конфліктних ситуацій для інших і для себе, можна дізнатися, уважно вивчивши Правила Дорожнього Руху.

Але це ще не усе. Дорога повна несподіванок: відмовили гальма, зустрічний автомобіль виїхав на смугу Вашого руху, пішов дощ, і дорога стала слизькою… Як поступити в таких ситуаціях? Знати це потрібно так само чітко, як таблицю множення.

Проте мало просто знать – потрібно і уміти. Тому, другий компонент майстерності – це уміння і навички. Психологи розділяють їх на дві великі категорії: сенсорні і моторні. Перша категорія навичок дозволяє водієві, образно кажучи, читати дорогу. Правильно прочитати дорогу далеко не так просто, як, наприклад, газету. Якщо Ви з першого прочитання не зрозуміли статтю, особливої небезпеки в цьому немає. Відносно дороги це не так. Читати і розуміти її потрібно відразу. Другий раз це зробити вже не вдасться.

Дороги, як і книги, бувають різні: конкретні і багатослівні, складні і прості. Зрозуміти їх відразу не просто.

Які ж навички потрібні для швидкого і правильного читання дороги?

Читаючи книгу, ми користуємося певним алгоритмом руху очей, тобто переводимо їх зліва направо, вниз на один рядок, знову зліва направо і так далі. Адже це не єдиний спосіб. Наприклад, японці читають зверху вниз. Що стосується дороги, та кількість можливих алгоритмів для її прочитання незрівняна більше. Адже об’єкти дорожньо-транспортної обстановки не розташовуються за такими ж певними правилами, як слова в тексті.

Тому перша група навичок, необхідних водієві, пов’язана з умінням оглядати навколишнє оточення так, щоб витрать на це мінімум часу і не упустити нічого важливого.

Наступна група навичок пов’язана з розумінням динаміки ситуації, тобто швидкості, прискорення, напрями руху транспортних засобів і пішоходів, відстані до них, і прогнозуванням можливого розвитку ситуації в найближчому майбутньому. Ці навички визначають точність оцінки дуже важливої характеристики ситуації – її небезпеки для водія. Наприклад, недооцінивши швидкість автомобіля, що під’їжджає справа до нерегульованого перехрестя і вважаючи ситуацію безпечною, він збільшує швидкість, маючи намір першим проїхати перехрестя.

Коли помилка цього рішення стає очевидною, виправити положення, швидше за все, буде вже неможливо. Причина події в цьому випадку пов’язана з недостатньо сформованою навичкою оцінки швидкості і відстані.

Але часто буває, що небезпека не видно, і про її появу водій може тільки здогадуватися. Із-за автомобіля, що зупинився, можуть вийти люди, за крутим підйомом дороги може бути крутий спуск… У таких ситуаціях велику роль грають навички передбачення, в основі яких лежать знання про те, що може статися в різних ситуаціях. Придбати їх можна по-різному: або на досвіді своїх помилок, або на помилках інших. Краще вчитися на чужих. Тим більше що здійснено їх більш ніж достатньо.

Тому кожна подія не лише сумний, але і повчальний випадок. Його історія є історія помилок його учасників, помилок, які потрібно знати, щоб не повторити.

Тепер про другу категорію навичок – моторних. Їх рівень розвитку визначає правильність, плавність, координацію, швидкість дії водія, що управляє автомобілем. Від того, на скільки правильно і міцно сформовані ці навички, залежить не лише комфорт, економічність, безпека руху, але і швидкість зносу автомобіля.

Здавалося б, що може бути складного в натисненні на педаль гальма або газу, поверненні керма або перемиканні передач? Але одно справа просто уміти їздити на автомобілі, а інше – уміти робити це відмінно, у будь-яких ситуаціях. Адже ніхто не застрахований від таких випадків, коли життя визначається умінням швидко об’їхати перешкоду або загальмувати, не зачепивши його. Тут потрібно несумірно більш високий рівень навичок гальмування або рулювання.

Причому їх потрібно не лише придбати, але і постійно підтримувати спеціальними вправами – інакше вони пропадуть.

В’їжджаючи в новий будинок, можна не рідко виявити, що крани в квартирі недовинчены, двері перекошені, вікна повністю не закриваються і так далі. Жити, звичайно, можна, але погано, а іноді і небезпечно. А тепер подивимося на людину, що тільки отримав права на управління автомобілем, майстерність якого вимагає ще вдосконалення. Число недоробок в його майстерності не менше, ніж в тільки що створеному будинку. Звичайно, ця справа виправна, але є в нім одна небезпека. Пов’язана вона з можливістю формування небажаних звичок.

Звичка – ця дія, яка зважаючи на часте повторення починають виконувати автоматично, тобто без свідомого контролю уваги. Коли людина освоює якусь нову для нього справу або дію, він уважно стежить за правильністю кожного свого руху. Надалі, у міру збільшення кількості повторень, увага і самоконтроль за діями зменшується. Якщо він виконуються часто, то, врешті-решт, стають звичкою.

Все добре, якщо дії, що закріпилися в звичку, виконувалися в правильній послідовності і без помилок. А якщо це не так? Причина ця пов’язана не лише з недоліком початкового навчання, але і з невірним уявленням навчаного про те, як потрібно виконувати ці дії або частим свідомим порушенням водієм правильності виконання деяких дій з управління автомобілем. Наприклад, якщо водій часто порушує яке-небудь правило, необхідне для безпечного руху, то воно і стає небезпечною звичкою.

Перелік небезпечних звичок водіїв дуже великий. Це і зміна смуги руху без контролю обстановки ззаду і в сліпій зоні, початок маневрування без подання сигналу, різке гальмування і інші неправильні дії водія, які за несприятливих умов можуть привести до події. Деякі звички можуть укорінитися настільки сильно, що позбавитися від них буде дуже важко, навіть за великого бажання. Тому краще не допускати формування поганих звичок і намагатися придбати якомога більше хороших.

Їх число не менш велике.

Зробіть для себе правилом завжди перевіряти положення важеля перемикання передач перед пуском двигуна, установку або регулювання дзеркала заднього виду перед початком поїздки, затягування ручного гальма після зупинки і так далі. У подальшому ці дії стануть вашими хорошими звичками, які дозволять Вам заощадити час, гроші, а може бути, і зберегти життя.

Останній доданок майстерності водія це його мотиви і стосунки. Нерідко винуватцем події стає людина, що має високий рівень уміння і навичок управління автомобілем, але і що не вважає безпеку основним законом дороги. У своїх діях він найчастіше керується такими мотивами, як бажання випробувати себе або свій автомобіль, заощадити час або ризикнути просто через те, що йому це приносить задоволення.

Зазвичай у своїх рішеннях такі люди не враховують небезпеку таких станів, як алкогольне сп’яніння, втому або сильне емоційне хвилювання. Адже добре відомо, що водій, що знаходиться в такому стані, у декілька разів збільшує свої шанси загинути. Статистичні докази цих сумних закономірностей отримані “завдяки” саме тим, хто в них вірити не хотів.

Найвищий рівень майстерності – це коли він не лише сам не здійснює небезпечних вчинків, але може не допустити небезпечного розвитку помилок інших учасників дорожнього руху. Придбати і підвищити свій рівень водійської майстерності Ви зможете, якщо відвідуватимете наші лекції з Правил Дорожнього Руху і користуватиметеся послугами інструкторів нашої автошколи.

“Моторика”! “Сенсорика”! “Погляд”! Дуже багато спільного в початковій підготовці спортсменів, у вивченні мови, в підготовці водія… Як і при вивченні нової мови, спочатку знайомляться з азбукою, потім вивчають слова, будують пропозиції. І маючи “в арсеналі” 10-15 тисяч слів, вже можна намагатися спілкуватися на новій для тебе мові.

Для початкуючого водія необхідно вивчити близько 15-20 пропозицій (це пропозиції: рушити, зупинитися, набір швидкостей, пониження швидкостей, поворот, розворот…). Усі ці вправи шліфуються до належного рівня. Це і є моторні і сенсорні навички (як ходити – не замислюючись, яку ногу необхідно поставити – ліву або праву. Проте колись нас цьому учили).

Буквально з першого зайняття ми Вам допоможемо розібратися, які правильні рухи необхідно виконувати ногами (як ми говоримо, “поставити ноги”). Тут важливо не лише розібратися, яка педаль за що відповідає, але і навчитися дозовано управляти будь-яким динамічним процесом в автомобілі: плавне чіпання “без кривлянь і стрибків” – робота педаллю “зчеплення”; розгін автомобіля, набір швидкостей, тобто

навчитися вести автомобіль швидше, трохи швидше, дуже швидко – робота педаллю “газу”; зниження швидкості автомобіля екстрене, службове, комбіноване, до повної зупинки – робота педаллю тільки “гальма” або педалями “гальма” і “зчеплення”.

Так от, навчившись “танцювати ногами”, можна переходити до вправ для рук: силовий, швидкісний, комбінований способи рулювання.

І тільки після того, як Ваш автомобіль почне підкорятися Вам і в динаміці (а це ноги), і в траєкторії (а це руки), можна переходити до головного – навчити водія думати на дорозі. А це і погляд, і передбачення в розвитку ситуації, і так далі (надійний водій, як хороший шахіст, повинні “прорахувати” ситуацію на дорозі хоч би на два-три ходи вперед).

Це і є наш метод підготовки початкуючих водіїв – спочатку техніка, і ще раз техніка водіння, і тільки потім перехід кзнакомству з елементами безпечного, красивого і надійного водіння.

Курси швидкоплинні. І за 20-35 годин усім, хто починав з “0”, важко опанувати усі премудрощі безпечного водіння. Але повторюємо, навіть за цю кількість початкових годин навчання водінню при грамотному і наполегливому інструкторові Ви опановуєте багаж, рівному місяцям, а то і рокам самостійного навчання. Від інструктора залежить, який стиль водіння, які звички і так далі будуть використані Вами надалі.

Так! Сьогоднішні автошколи – це приблизно 1-4 класи (потім 5, 8, 12, тобто є курси підвищення майстерності водіння автомобіля), але учителі старших класів прекрасно знають, що якщо у учня багато пропусків в початковій школі, то його необхідно або наново навчати, або “підтягувати” вечорами, або зовсім перенавчати. Тому, непорозуміння, а то і ЧП на дорогах відбуваються тому, що Ви неправильно вибрали свого першого учителя.

Так що, дійсно, критерії – “ближче”, “дешевше”, “швидше”, -далеко не головні. А збиток від слабкої підготовки мінімум – багатократна перездача іспитів, і до значних втрат на дорозі.